Winners Division 1 League Breaks Runabout Most Wins Div 1 K/O Breaks Singles Pairs
2018/19 Dobwalls J Edmonds 64 Dobwalls M Ashton 15/16

M Ashton J Daniell / C Mitchell
2017/18 Downderry A N Gilbert 38 Essa Club J Stephens 14/18 Pelynt B M Woodward 39 M Ashton R Broad / N Gilbert
2016/17 Lostwithiel M Summerfield 48 Lostwithiel x Lostwithiel None J Popplewell M Ashton / A Maddams
2015/16 Pensilva N Emms 55 Cornish Ivy x Essa Club M Dustan 32 M Dustan M Ivey / P Walker
2014/15 Liskeard Cons M Dustan 56 Essa Club x St Neot B N Doble 34 M Dustan J Daniell / C Dickenson
2013/14 Pelynt B S Eastley 60 Pelynt B x Calstock x C Perring A & M Courts
2012/13 Freathy P Ormond 45 Polperro B x Calstock x D Courtis D Courtis / P Ormond
2011/12 Looe Social D Bryant/Facey/Evans 45 Calstock x Lerryn x M Dustan D Crowle / M Dustan
2010/11 Dobwalls D Jones 48 Menheniot x Pensilva x M Dustan S Cocks / G Peacock
2009/10 x x x x Liskeard Cons A x J Daniell D Whitby / N Park
 
Highlighted colours on fixtures : Yellow - fixtures to be reversed, Cyan - Runabout match, Red - cancelled matches

Highlighted colours on most wins: Yellow = unable to play in semi or finals - orange or green = 6 reds handicap

Team P W L PTS

12-Sep


K/O Cup 1st Round
19-Sep


HCP 1st Round
26-Sep


1
Dobwalls 16 11 5 47 C
Menheniot A 3 v 1 Lanreath A
See draw




Lerryn 4 v 1 Lanreath A
Freathy 16 10 6 47 P
Freathy 3 v 0 Essa Club






Essa Club
v
Bye
Lanreath A 16 10 6 47













Bye
v
Pelynt D
Lerryn 16 7 9 43













Bye
v
Menheniot A
Pelynt D 16 10 6 41













Pelynt A 2 v 3 St Neot B
St Neot B 16 7 9 37













Dobwalls 3 v 2 Freathy
Menheniot A 16 7 9 34


















Essa Club 16 3 13 33 R
03-Oct


2
10-Oct


3
17-Oct


4
Pelynt A 16 7 9 31 R
Bye
v
Lerryn
Lerryn 1 v 4 Pelynt D
Menheniot A 1 v 4 Lerryn







Pelynt D 3 v 2 Essa Club
Essa Club 1 v 4 Menheniot A
St Neot B 3 v 2 Essa Club







Menheniot A
v
Bye
Bye
v
St Neot B
Freathy
v
Bye







St Neot B
v
Bye
Bye
v
Freathy
Dobwalls
v
Bye







Freathy 4 v 1 Pelynt A
Pelynt A 5 v 0 Dobwalls
Lanreath A 2 v 3 Pelynt A
Runabout





Lanreath A 3 v 2 Dobwalls
Bye
v
Lanreath A
Pelynt D
v
Bye
Dobwalls





























24-Oct


5
31-Oct


Main / Plate last 16
07-Nov


6
Highest Break





Lerryn 2 v 3 St Neot B
See draw




Freathy 3 v 2 Lerryn
J Edmonds 64




Essa Club 2 v 3 Freathy






Dobwalls 3 v 2 Essa Club







Bye
v
Dobwalls






Pelynt A
v
Bye







Bye
v
Pelynt A






Lanreath A
v
Bye
Name P W



Bye
v
Menheniot A






St Neot B
v
Bye
Mark Ashton (Lanreath A) 16 15



Pelynt D 2 v 3 Lanreath A






Menheniot A 2 v 3 Pelynt D
Roger Hawken (Lerryn) 15 12




















Keith Armitage (Pelynt D) 16 11



14-Nov


7
21-Nov


8
28-Nov


9
Ivan Hancocks (St Neot B) 16 11



Lerryn 2 v 3 Dobwalls
Pelynt A 1 v 4 Lerryn
Lerryn
v
Bye
Nigel Edmonds (Essa) 15 11



Essa Club 2 v 3 Pelynt A
Bye
v
Essa Club
Essa Club
v
Bye
Antony West (Freathy) 15 11



Bye
v
Bye
Lanreath A
v
Bye
Bye
v
Pelynt A
Chris Trick (Freathy) 14 11



Bye
v
Freathy
Dobwalls
v
Bye
Pelynt D 0 v 5 Dobwalls
Will Waters (Lerryn) 16 10



Pelynt D 3 v 2 St Neot B
Freathy 3 v 2 Pelynt D
Menheniot A 0 v 5 Freathy
Tony Fisher (Pelynt D) 16 10



Menheniot A 0 v 5 Lanreath A
St Neot B 2 v 3 Menheniot A
St Neot B 1 v 4 Lanreath A
Simon Deacon (Freathy) 16 10




















Chris Mitchell (Pelynt A) 16 10



05-Dec


10
12-Dec


K/O Cup Q/F
19-Dec


11
Nigel Doble (St Neot B) 15 10



Bye
v
Lerryn
Pelynt D 2 v 3 Lerryn
Lerryn 4 v 1 Essa Club
R Compton (Dobwalls) 12 10



Lanreath A 3 v 2 Essa Club
Dobwalls
v
Bye
Bye
v
Bye
George Lory (Lanreath A) 12 10



Bye
v
Bye
Pelynt A 1 v 3 Freathy
Pelynt D
v
Bye
Paul Waite (Pelynt D) 14 9



Pelynt A 4 v 1 Pelynt D
St Neot 3 v 2 Menheniot A
Menheniot A 5 v 0 Pelynt A
Jeff Rossiter (Lanreath A) 14 9



Dobwalls 2 v 3 Menheniot A






St Neot B 1 v 4 Dobwalls
Andy Cole (Dobwalls) 14 9



Freathy 2 v 3 St Neot B






Freathy 3 v 2 Lanreath A
Gavin Peacocks (Menheniot A) 16 8




















Wayne Paffery (Dobwalls) 15 8



26-Dec




02-Jan


12
09-Jan


13
Wayne Sibley (Dobwalls) 12 8



Merry Xmas




Lanreath A 3 v 2 Lerryn
Lerryn
v
Bye
James Edmonds (Freathy) 9 8









Bye
v
Essa Club
Essa Club 4 v 1 Pelynt D
Keith Allen (Menheniot A) 16 7









Pelynt D
v
Bye
Bye
v
Menheniot A
Dan Billing (Essa) 16 7









Menheniot A
v
Bye
Bye
v
St Neot B
Steve Cocks (Menheniot A) 15 7









St Neot B 3 v 2 Pelynt A
Pelynt A 0 v 5 Freathy
R Mitchell (Dobwalls) 15 7









Freathy 4 v 1 Dobwalls
Dobwalls 3 v 2 Lanreath A
Chris Giles (Freathy) 15 7




















John Daniells snr (Pelynt A) 14 7



16-Jan


14
23-Jan


15
30-Jan


Main / Plate Q/F
Trevor Pearce (Lerryn) 16 6



Pelynt D 3 v 2 Lerryn
Lerryn 2 v 3 Menheniot A
See draw



Mike Hughes (Essa) 16 6



Menheniot A 3 v 2 Essa Club
Essa Club 2 v 3 St Neot B





James Stevens (Lerryn) 16 6



St Neot B
v
Bye
Bye
v
Freathy





Adrian Cocks (Menheniot A) 16 6



Freathy
v
Bye
Bye
v
Dobwalls





Darren O’Shea (St Neot B) 15 6



Dobwalls 5 v 0 Pelynt A
Pelynt A 3 v 2 Lanreath A





Darell Hidson (Pelynt D) 15 6



Lanreath A
v
Bye
Bye
v
Pelynt D





Mark Summerfield (Essa) 10 6




















Lee Crocker (Menheniot A) 14 5



06-Feb


16
13-Feb


17
20-Feb


18
Mark Newin (Lanreath A) 12 5



St Neot B 2 v 3 Lerryn
Lerryn 3 v 2 Freathy
Dobwalls 4 v 1 Lerryn
A Boraston (Lerryn) 9 5



Freathy 4 v 1 Essa Club
Essa Club 2 v 3 Dobwalls
Pelynt A 3 v 2 Essa Club
Mike Soady (Pelynt A) 12 4



Dobwalls
v
Bye
Bye
v
Pelynt A
Bye
v
Bye
Cyril Dickinson (Lanreath A) 12 4



Pelynt A
v
Bye
Bye
v
Lanreath A
Freathy
v
Bye
C Langmaid (Lerryn) 5 4



Menheniot A
v
Bye
Bye
v
St Neot B
St Neot B 2 v 3 Pelynt D
Andrew Tamblyn (St Neot B) 5 4



Lanreath A 4 v 1 Pelynt D
Pelynt D 4 v 1 Menheniot A
Lanreath A 5 v 0 Menheniot A
Alan Pendray (Pelynt A) 15 3




















Adrian Tomkies (Essa) 15 3



27-Feb


19
06-Mar


20
13-Mar


21
Mike Drown (St Neot B) 10 3



Lerryn 5 v 0 Pelynt A
Bye
v
Lerryn
Lerryn
v
Bye
Tony Brend (Dobwalls) 9 3



Essa Club
v
Bye
Bye
v
Essa Club
Essa Club 3 v 2 Lanreath A
Nigel Talling (Pelynt A) 8 3



Bye
v
Lanreath A
Pelynt A
v
Bye
Bye
v
Bye
Andrew Facey (Lanreath A) 7 3



Bye
v
Dobwalls
Dobwalls 2 v 3 Pelynt D
Pelynt D 4 v 1 Pelynt A
Matt Woodward (Pelynt D) 3 3



Pelynt D 4 v 1 Freathy
Freathy 3 v 2 Menheniot A
Menheniot A 2 v 3 Dobwalls
Ian Phillips (Pelynt D) 15 2



Menheniot A 3 v 2 St Neot B
Lanreath A 3 v 2 St Neot B
St Neot B 4 v 1 Freathy
Les Cudmore (Pelynt A) 6 2




















Mark Cunliffe (St Neot B) 4 2



20-Mar


22
27-Mar


Main / Plate S/F
03-Apr


K/O Cup S/F
Simon O’Shea (St Neot B) 15 1



Essa Club 3 v 2 Lerryn
Main




Freathy 3 v 1 St Neot B
Gavin Huges (Lanreath A) 5 1



Bye
v
Bye
St Ive (56) 0 v 3 Looe C (4)
Lerryn 3 v 2 Dobwalls
John Daniells jnr (Pelynt A) 3 1



Bye
v
Pelynt D
Dobwalls (40) 1 v 3 St Dominic A (0)





Dave Clue (Menheniot A) 3 1



Pelynt A 3 v 2 Menheniot A
Plate









Phil Bond (Dobwalls) 2 1



Dobwalls 4 v 1 St Neot B
Freathy (22) 3 v 1 Pelynt B (20)





Phil Ormond (Pelynt A) 1 1



Lanreath A 3 v 2 Freathy
Liskeard Cons (42) 2 v 3 Pelynt A (38)





M Gilbert (Dobwalls) 1 1




















J Elias (Essa) 7 0



10-Apr


Main / Plate Final
17-Apr


K/O Cup Final





Bob Trick (Freathy) 5 0



At St Neot




At Looe Social









Nigel Emms (Pelynt A) 3 0



Main















David Jones (Freathy) 3 0



Looe C (4) 1 v 3 St Dominic A (0)
Freathy
v
Lerryn





R Chappell (Freathy) 2 0




















G Harding (Lerryn) 2 0



Plate















S Yeo (Lerryn) 1 0



Freathy (22) 3 v 1 Pelynt A (38)











R Mansell (Essa) 1 0




















Peter Higham (Lanreath A) 1 0




















Jude Phillips (Pelynt D) 1 0




















John Storer (Pelynt A) 1 0




















James House (Freathy) 1 0




















Gerald Facey (Lanreath A) 1 0




















A Parnell (Pelynt A) 1 0




















A Mitchell (Dobwalls) 0 0




















A Walker (Polbathic B) 0 0




















Anita Ivey (Polbathic B) 0 0




















B Hill (Menheniot A) 0 0




















Brian Martin (St Neot B) 0 0




















C Hendry (Polbathic B) 0 0




















D Haley (Pelynt D) 0 0




















D Love (Pelynt D) 0 0




















Dave Giles (Freathy) 0 0




















Dave Whell (St Neot B) 0 0




















E Doidge (Polbathic B) 0 0




















Gary Penney (Essa) 0 0




















Geoff Dawes (Freathy) 0 0




















Geoff Roper (Freathy) 0 0




















Gordon Brimcombe (Lerryn) 0 0




















I Grove (Essa) 0 0




















Ivan Ide (Dobwalls) 0 0




















J Batmen (Menheniot A) 0 0




















J Murragh (Menheniot A) 0 0




















Jack Tamblyn (Essa) 0 0




















Jamie Daniells (St Neot B) 0 0




















L Wooldridge (Essa) 0 0




















M Taylor (Pelynt D) 0 0




















Mark Chub (Essa) 0 0




















Mike Ivey (Polbathic B) 0 0




















N Williams (Pelynt D) 0 0




















N Willimson (Pelynt D) 0 0




















N Wilson (Pelynt D) 0 0




















Nick Page (Dobwalls) 0 0




















O Manley (Polbathic B) 0 0




















P Booth (Pelynt A) 0 0




















Paul Walker (Polbathic B) 0 0




















Peter Ivey (Polbathic B) 0 0




















Phil Hambly (Pelynt A) 0 0




















Rob Ivey (Polbathic B) 0 0




















S Grogan (Polbathic B) 0 0




















T Hanglin (Polbathic B) 0 0




















Viv Harvey (Menheniot A) 0 0