The League have lost another team for the season, Liskeard Cons from the Premier so fixtures been amended on website

St Neot A had Andy Ridgman producing a 38 break to help his team to a 4-1 win over Calstock to put them top, another recorded break this week came from Darren Hunn of St Dominic B who cracked in a 30 but came unstuck against Lostwithiel’s Andrew Best as they came out 4-1 winners

The 2 promoted teams met in Division 1, saw Pelynt A whitewashed Dobwalls 5-0 and in the other match 3 black ball frames saw Menheniot A take the Runabout off Essa Club with a 4-1 win

Best result in Division 2 came from Downderry B who hosted St Germans and sent them packing with a 4-1 win





















Week 3




Premier






























St Neot A 4 v 1 Calstock
Looe Social C 3 v 2 Downderry A
Bye
v
Pelynt B

S Courts 54 v 39 D Edmounds
M Vessey 62 v 18 S Hill
No Match
v



M Pearce 34 v 58 I Rea
J Bond 37 v 47 G Leggatt


v



I Wilton 49 v 39 M Floyd
J Richards 56 v 64 N Gilbert


v



A Ridgman 3874 v 15 V Wilton
N Marshall 56 v 21 J Moore


v



M Gregory 61 v 21 G Davies
D Lock 61 v 11 R Broad


v






















St Cleer
v
Bye
Lostwithiel 4 v 1 St Dominic B
St Dominic A
v
Bye

No Match
v


M Green 62 v 9 A Mortimore
No Match
v





v


A Best 66 v 38 D Hunn 30


v





v


M Mills 55 v 35 K Wenmoth


v





v


C Perring 23 v 60 D Jones


v





v


A Maddams 50 v 36 M Hunn


v




























Division 1






























Essa Club 1 v 4 Menheniot A
Pelynt A 5 v 0 Dobwalls
Lerryn
v
Pelynt D

N Edmonds 65 v 52 L Crocker
J Daniell Jnr 49 v 28 A Cole
No Match
v
Cancelled

J Elias 5 v 54 S Cocks
A Pendray 58 v 18 R Mitchell


v



D Billing 49 v 52 K Allen
C Mitchell 47 v 29 T Brend


v



M Hughes 10 v 57 G Peacocks
J Daniells Snr 57 v 36 W Paffey


v



A Tomkies 40 v 42 A Cocks
L Cudmore 74 v 47 W Sibley


v






















Bye
v
St Neot B
Bye
v
Freathy
Bye
v
Lanreath A

No Match
v


No Match
v


No Match
v





v




v




v





v




v




v





v




v




v





v




v




v




























Division 2






























Lanreath B 3 v 2 Trevelmond
Downderry B 4 v 1 St Germans
Polperro B
v
Trewidland

D Pendray 49 v 37 V Scott
K Smith 48 v 26 A Dodkins
No Match
v
Cancelled

M Facey 72 v 13 B Jewell
S Morris 58 v 50 J Robertson


v



D Coysh 28 v 36 M Scott
R Louvil 37 v 41 M Dodkins


v



M Haley 45 v 57 G Chenoweth
C Palmer w/o v x No Player


v



T Marjoram 53 v 26 W Hoskin
B Stone 51 v 44 N Avis


v






















St Ive 3 v 2 Polbathic A
Luckett
v
Bye
Cornish Ivy
v
Bye

C Bunkum 49 v 27 J Bond
No Match
v


No Match
v



P Sheppard 60 v 37 J James


v




v



J Chapman 61 v 51 V Delbridge


v




v



D Breyley 27 v 60 M Warr


v




v



R Bunkum 35 v 60 R Baptie


v




v









































Nick Avis who was hoping to extend on his 100% record from last season for St Germans sadly came up short against an inspired Cornish Ivy side who came out of this Division 2 clash with an 5-0 whitewash, Luckett went home with the runabout after their 4-1 win against Polbathic A

St Cleer leads the Premier division with a 4-1 win over Calstock while Downderry A put a stop to St Neot A 100% frame record to win in a tight 3-2 match, Looe Social C hit back after their lost last week they recorded a 5-0 over Pelynt B who are still looking for a point

Division 1 see's Freathy at the top with a 4-1 win over promoted Pelynt A, Dobwalls in second despite losing 3-2 against Lanreath





















Week 2




Premier






























Calstock 1 v 4 St Cleer
Pelynt B 0 v 5 Looe Social C
Liskeard Cons
v
St Dominic B

G Davies 21 v 66 Alan Snell
A Gallantry 35 v 55 D Lock
No Match
v
Cancelled

B Blatchford 66 v 55 M Rowe
P Hearden 2 v 46 J Bond


v



D Edmounds 37 v 62 Alex Snell
O Rounsevell 31 v 64 N Marshall


v



I Rea 34 v 63 G Hattam
T Treeby 48 v 80 M Vessey


v



M Floyd 18 v 62 M Pralten
S Eastley 51 v 60 J Richards


v






















St Dominic A
v
Bye
Downderry A 3 v 2 St Neot A
Bye
v
Lostwithiel

No Match
v


N Gilbert 61 v 6 N Collins
No Match
v





v


G Leggatt 49 v 36 I Wilton


v





v


R Broad 32 v 87 A Ridgman


v





v


S Hill 60 v 14 M Gregory


v





v


B Parnell 30 v 65 S Courts


v




























Division 1






























Bye
v
Lerryn
Pelynt D 3 v 2 Essa Club
Menheniot A
v
Bye

No Match
v


D Hidson 54 v 34 J Elias
No Match
v





v


T Fisher 70 v 45 D Billing


v





v


I Phillips 9 v 73 M Summerfield


v





v


K Armitage 57 v 24 A Tomkies


v





v


P Waite 46 v 47 M Hughes


v






















St Neot B
v
Polbathic B
Freathy 4 v 1 Pelynt A
Lanreath A 3 v 2 Dobwalls

No Match
v
Cancelled
B Trick 45 v 63 J Daniells Snr
G Huges 22 v 48 R Mictchell



v


S Deacon 55 v 16 L Cudmore
M Newin 27 v 59 W Paffey



v


J Edmonds 69 v 15 C Mitchell
J Rossiter 61 v 46 T Brend



v


A West 56 v 24 J Daniell Jnr
M Ashton 49 v 26 W Sibley



v


C Trick 62 v 30 A Pendray
C Dickinson 92 v 48 A Cole


























Division 2






























Polperro B
v
Lanreath B
Trevelmond 2 v 3 St Ive
Polbathic A 1 v 4 Luckett

No Match
v
Cancelled
M Scott 54 v 25 P Sheppard
R Baptie 29 v 58 S Berriman



v


V Scott 60 v 24 R Bunkum
M Warr 43 v 51 D Hobbs



v


B Jewell 42 v 56 C Bunkum
J James 50 v 11 G Howlett



v


G Chenoweth 21 v 48 J Chapman
J Bond 33 v 48 A Pengelly



v


W Hoskin 43 v 52 D Breyley
V Delbridge 37 v 45 K Giles




















Bye
v
Downderry B
St Germans 0 v 5 Cornish Ivy
Trewidland
v
Bye

No Match
v


R Waters 14 v 47 T Hooper
No Match
v





v


A Dodkins 11 v 69 R Hemmings


v





v


J Robertson 19 v 44 D Marchant


v





v


N Avis 30 v 51 R Simpson


v





v


O Daw 21 v 47 M Lister


v





















St Neot A the form team in the WH Bond snooker league before going into the first league match they won both their K/O and Handicap match without dropping a frame, this time they hosted Pelynt B in the Premier and with breaks of 42 & 33 from Andy Ridgman & Steve Courts repectively they continued their 100% frame wins, St Cleer who for the time being playing from Dobwalls won 3-2 against Downderry A with Martin Rowe hitting a 47 break joint sharing with Ian Hunn whose his St Dominic A team had an 4-1 win against Looe C


Not many matches in Division 1, but Lerryn leads the way with a 4-1 win over Lanreath A, newly promoted Dobwalls came out 3-2 winners at Freathy


In Division 2 Lanreath B (Pelynt last season) came out 3-2 winners against Trewidland and Downderry B came close to recording a win but just came short againt Polbathic A


Breaks: M Rowe & I Hunn 47, T Farrant 44, A Ridgman 42, S Courts 33





















Week 1




Premier






























Bye 0 v 0 Liskeard Cons
Looe Social C 1 v 4 St Dominic A
St Neot A 5 v 0 Pelynt B

No Match
v


J Bond 18 v 55 C Bond
S Courts 77 v 48 P Hearden



v


M Vessey 68 v 32 M Pitcher
I Wilton 54 v 36 T Treeby



v


J Richards 6 v 73 I Hunn
N Collins 80 v 36 A Gallantry



v


N Marshall 13 v 66 A Pearce
M Gregory 68 v 26 S Eastley



v


D Lock 9 v 75 T Farrant
A Ridgman 67 v 20 O Rounsevell




















St Cleer 3 v 2 Downderry A
Lostwithiel 4 v 1 Calstock
St Dominic B 0 v 0 Bye

G Hattam 16 v 70 N Gilbert
J Popplewell 39 v 67 M Floyd
No Match
v



Alan Snell 66 v 20 B Parnell
M Mills 44 v 20 V Wilton


v



Alex Snell 65 v 31 B Crutchley
A Maddams 65 v 47 I Rea


v



M Rowe 76 v 18 S Hill
A Best 45 v 10 D Edmounds


v



I Northey 30 v 55 R Broad
G Stephens 64 v 42 V Scoble


v




























Division 1






























Lerryn 4 v 1 Lanreath A
Essa Club 0 v 0 Bye
Bye 0 v 0 Pelynt D

R Hawken 63 v 29 P Higham
No Match
v


No Match
v



T Pearce 73 v 38 J Rossiter


v




v



J Stephens 28 v 79 M Ashton


v




v



W Waters 63 v 19 C Dickinson


v




v



A Boraston 52 v 38 G Huges


v




v






















Polbathic B C v C Menheniot A
Pelynt A C v C St Neot B
Dobwalls 3 v 2 Freathy

No Match
v
Cancelled
No Match
v
Cancelled
W Paffey 58 v 18 B Trick



v




v


A Cole 55 v 31 S Deacon



v




v


T Brend 11 v 63 J Edmonds













R Mictchell 17 v 53 C Trick



v




v


W Sibley 51 v 36 A West


























Division 2






























Lanreath B 3 v 2 Trewidland
St Ives 3 v 2 Polperro B
Luckett 2 v 3 Trevelmond

D Coysh 18 v 43 A Thompson
P Sheppard 53 v 30 W Giddy
K Giles 54 v 48 G Chenoweth

T Marjoram 41 v 51 A Tipping
C Bunkum 65 v 34 Jak Fletcher
A Pengelly 14 v 51 W Hoskin

M Facey 55 v 41 C Prinn
N Thorpe 35 v 58 M Pengelly
S Berriman 41 v 38 M Scott

D Pendray 52 v 27 G Bendelow
D Breyley 23 v 60 D Northcott
G Howlett 51 v 58 V Scott

M Haley 42 v 17 D Payas
R Bunkum 64 v 41 A Joslin
A Williams 21 v 43 B Jewell




















Downderry B 2 v 3 Polbathic A
Cornish Ivy 0 v 0 Bye
Bye 0 v 0 St Germans

M Crutchley 40 v 55 R Baptie
No Match
v


No Match
v



S Morris 53
23 V Delbridge








v



C Palmer 57 v 44 J Bond


v




v



K Smith 36 v 52 M Warr


v




v



B Stone 29 v 61 J Jones


v




v








































This week we had 28 teams battled it out for the Handicap Cup, last season's Plate winners Menheniot A (34) came away from Premier team Downderry A (18) with a 3-2 win to go into this seasons main draw, there was an cracking match at Luckett (52) they hosted Liskeard Cons (2) whose Rob Cowling hit a 38 followed up with his team-mate Haydon Pinhey knocking in a 51 and a 51 clearance to go 2-0 up but wins for Hobbs, Williams & Pengelly sent Luckett through, St Neot B (24) found themselves 2-0 down but captain Ivan Hancock on winning the third frame on a re-spot black helped his team to a 3-2 win over Lanreath B (44), Alex Snell produced a break of 35 for his team St Cleer (6) as they sent Essa Club (28) whose Summerfield had a consolation break of 31 out, the only all premier match saw St Neot A (12) defeat St Dominic B (10) 3-0, while the highest break this week was by Darren Lock for Looe C (4) who pocketed a 53 in the deciding frame to win the match against Cornish Ivy (42) 

Breaks: D Lock 53, H Pinhey 51 + 51cl, R Cowling 38, Alex Snell 35, M Summerfield 31


























Hcp 1st round
















































St Dominick B 10 0 v 3 St Neot A 12
St Germans 54 1 v 3 Trevelmond 58
Essa Club 28 2 v 3 St Cleer 6
Freathy 22 1 v 3 Lostwithiel 8

D Jones 19 v 61 S Courts
M Dodkins 21 v 48 V Scott
A Tomkies 50 v 65 Alan Snell
C Giles 31 v 47 C Perring

M Hunn 40 v 59 M Gregory
N Avis 63 v 27 G Chenoweth
M Hughes 31 v 71 Alex Snell
J Edmonds 58 v 22 A Maddams

K Wenmoth 29 v 45 I Wilton
J Robertson 22 v 54 W Hoskin
M Summerfield 72 v 17 G Hattam
B Trick 18 v 75 G Stephens



v


P Dodkins 34 v 53 B Jewell
D Billing 70 v 22 M Northey
A West 16 v 66 M Mills



v




v


N Edmonds 47 v 56 M Rowe


v




























Downderry A 18 2 v 3 Menheniot A 34
Polbathic B 36 0 v 0 Bye
Downderry B 60 2 v 3 Trewidland 50
Looe C 4 3 v 2 Cornish Ivy 42

R Broad 59 v 45 S Cocks
No Match
v


K Smith 51 v 18 G Bendelow
J Panther 43 v 84 D Marchant

S Hill 24 v 58 K Allen


v


B Stone 34 v 54 C Prinn
M Vessey 87 v 72 R Simpson

G Leggatt 23 v 65 D Clue


v


S Morris 51 v 58 A Thompson
J Bond 97 v 62 T Hooper

B Parnell 61 v 52 A Cocks


v


R Louvil 43 v 31 K Fowler
J Richards 79 v 96 R Hemmings

N Gilbert 46 v 54 L Crocker


v


M Crutchley 31 v 55 D Payas
D Lock 84 v 59 M Lister


























St Neot B 24 3 v 2 Lanreath B 44
Lerryn 26 2 v 3 Polperro B 48
Polbathic A 46 3 v 1 Pelynt D 30
Luckett 52 3 v 2 Liskeard Cons 2

N Doble 60 v 70 D Coysh
J Stephens 69 v 54 Jer Fletcher
J James 41 v 65 P Waite
G Howlett 60 v 94 R Cowling

M Drown 26 v 78 D Pendray
W Waters 52 v 57 A Joslin
R Baptie 66 v 51 T Fisher
S Berriman 52 v 129 H Pinhey

I Hancock (R.S) 63 v 56 M Facey
C Langmaid 34 v 64 W Courtis
V Delbridge 54 v 35 K Armitage
D Hobbs 98 v 47 M Dunstan

D O'Shea 56 v 44 M Haley
T Pearce 18 v 58 T Giddy
M Warr 43 v 23 D Hidson
A Williams 88 v 31 B Philips

S O'Shea 58 v 50 T Marjoram
R Hawken 53 v 63 M Pengelly


v


A Pengelly 80 v 49 M Scott


























Pelynt A 38 0 v 3 St Dominic A 0
Pelynt B 20 0 v 3 St Ive 56
Dobwalls 40 0 v 0 Bye
Lanreath A 32 3 v 1 Calstock 16

L Cudmore 56 v 79 M Pitcher
O Rounsevell 33 v 75 R Bunkum
No Match
v


A Facey 50 v 61 I Rea

C Mitchell 56 v 71 I Hunn
G Markwell 48 v 72 C Bunkum


v


C Dickinson 70 v 8 M Floyd

J Daniells 71 v 82 C Bond
S Eastley 41 v 89 N Thorpe


v


G Huges 61 v 54 D Edmounds



v




v




v


J Rossiter 53 v 19 V Wilton



v




v




v




v




















































 

The league started off the first week with the K/O Cup preliminary round in which cup holders for the last 2 seasons Liskeard Cons in the Premier come crashing down to a 3-2 defeat to Looe Social C whom Neil Marshall cracked in a 32 break for the winners joining them in the 1st round will be St Neot A and Lostwithiel who had comfortable wins over Calstock and Downderry A respectively  

Division 1 Freathy goes into the next round with their 3-0 win over Essa Club joined by Menheniot A who had a 3-1 win over Lanreath A

Mark Lister from Cornish Ivy pocketed a 29 break for his team as they beat Polperro B 3-0 in Division 2, heading also into the next round are St Germans who had a 3-1 victory over Downderry B


Sad new here as Looe Social B who been playing for over 50 years have pulled out of the Premier league so fixtures on website have been amended please treat as a bye


St Cleer in the Premier for the time being will be playing their home matches from Dobwalls while the club is being repaired


Breaks: N Marshall (32) M Lister (29)



























Prem K/O 1st rd
















































St Neot A 3 v 0 Calstock
Looe C 3 v 2 Liskeard Cons
Downderry A 0 v 3 Lostwithiel







M Gregory 54 v 36 V Wilton
N Marshall (32) 64 v 17 M Chiswell
N Gilbert 45 v 55 A Maddams







N Collins 57 v 33 G Davies
J Bond 59 v 64 M Dunstan
G Leggatt 24 v 70 A Best







M Pearce 59 v 46 D Edmounds
D Lock 46 v 20 M Scott
B Parnell 20 v 55 J Popplewell









v


J Richards 25 v 75 B Philips


v











v


M Vessey 61 v 59 H Pinhey


v


































Div 1 K/O 1st rd










Div 2 K/O 1st rd




































Menheniot A 3 v 1 Lanreath A
Freathy 3 v 0 Essa Club
Cornish Ivy 3 v 0 Polperro B
St Germans 3 v 1 Downderry B

S Cocks 44 v 22 M Ashton
A West 54 v 29 A Tomkies
T Hooper bt v
A Joslin
M Dodkins 73 v 30 B Brighton

A Cocks 35 v 44 J Rossiter
S Deacon 51 v 42 M Summerfield
M Lister (29) bt v
J Mark
O Daw 36 v 10 M Crutchley

K Allen 58 v 43 C Dickinson
C Trick 53 v 32 J Elias
D Marchant bt v
M Pengelly
J Robertson 40 v 45 S Morris

G Peacocks 61 v 30 A Facey


v




v


P Dodkins 49 v 18 B Stone



v




v




v




v